Bradlec

bradlecObec Bradlec byla založena řádem sv. Jana Jeruzalémského okolo roku 1250 a nachází se na vyvýšenině sopečného původu nad údolím řeky Jizery. Vzhledem k atraktivní poloze obce v blízkosti okresního města, s výhledem od Českého středohoří, přes Jizerské hory až po Krkonoše, došlo v posledním desetiletí k dynamickému rozvoji obce s rozsáhlou výstavbou rodinných domů, o kterou je veliký zájem. Nyní má Bradlec kolem 1200 obyvatel. Mezi památky obce patří křížek a kaplička a mezi zajímavá místa patří dva zatopené lomy – Švardův lom a Totův lom – které nabízí v letních měsících možnost příjemného osvěžení. Přes Švardův lom vede zajímavá lávka, která spojuje oba břehy lomu určené k rekreaci.

Greenway Jizera

Vizí projektu je plně vybavený koridor podél řeky Jizery s páteřní cyklostezkou – dlouhou cca 190 km – a sítí bezpečných stezek pro bezmotorovou dopravu. Stezka začíná v blízkosti pramene Jizery s napojením na polské cyklotrasy a pokračuje až ke střetnutí řeky Jizery s Labem a dále do Prahy, kde se napojí na transevropské cyklotrasy. Nyní je trasa rozdělena na sedm úseků: Krkonoše – svazek měst a obcí (Jizerka – Horní Sytová); Město Semily (Dolní Sytová – Podspálov); Město Železný Brod (Podspálov – Líšný); Město Turnov (Malá Skála – Svijany); Město Mnichovo Hradiště (Loukov – Ptýrov); Statutarní město Mladá Boleslav (Bakov nad Jizerou – Horky nad Jizerou); Zlatý pruh Polabí, o.p.s. (Benátky nad Jizerou – Brandýs nad Labem).

Zajímavosti v okolí

Hrad Michalovice

Hrad s původním německým názvem Michelsberg byl založen ještě před rokem 1281 Janem či jeho otcem Benešem z Michalovic. Ještě předtím zde však stál dvorec svatého Michala, který je dobře zachován a můžeme si ho dobře prohlédnout z Michalovické věže, zvané pro svůj šikmý sklon a výběžku části zdiva v její horní části Putna. Náklon věže způsobili hledači pokladů v 19. století, kteří ji ze strany k jizernímu toku podkopali, což způsobilo její sesun. Hrad je otevřen od dubna do září ve dnech Út – Ne od 10:00 do 17:00 a v říjnu ve dnech So – Ne od 10:00 do 16:00.

Golf Mladá Boleslav

Golf club Mladá Boleslav otevřel své domovské hřiště Sand Martin´s Holes v roce 2007 a od té doby mohou nadšenci golfu v Mladé Boleslavi a okolí jásat z krásného zázemí pro jejich oblíbenou hru. Vyzkoušet si můžete hru na simulátorech, zaplatit si hodinu výuky golfu, zajít do restaurace, která je nádherně zařízená nebo nechat hýčkat své tělo ve wellness, které nabízí thajské masáže, moderní privátní finskou saunu nebo služby fyzioterapeuta. Pokud se Vám zde zalíbí, můžete zůstat, na jak dlouho budete moct v moderním čtyřhvězdičkovém hotelu.

Metalová cesta Mladou Boleslaví

Naučná cesta městem Mladá Boleslav má za úkol ukázat to nejzajímavější z města turistům. Ukáže historická zákoutí a upozorní na významné pamětihodnosti města. Výchozím bodem je Infocentrum Mladá Boleslav, cesta je dlouhá čtyři kilometry a návštěvníky cestou provází originální, audiovizuální panely z kovářské dílny Davida Szalaye, které jsou také přizpůsobeny pro zahraniční návštěvníky, kteří zde naleznou veškeré informace v angličtině i němčině. Cesta Vás zavede například k středověkému paláci Templ, ke krásnému secesnímu divadlu nebo židovskému hřbitovu.

Související odkazy

Obec Bradlec – http://www.bradlec.cz/
Greenway Jizera – www.greenway-jizera.cz
Hrad Michalovice – http://ic.kulturamb.eu/cs/Pamatky/Historicke-pamatky/
Golf Mladá Boleslav – http://www.golfmladaboleslav.cz