Vinařice

vinaricePrvní písemná zmínka o Vinařících je z r. 1227  v listině Anežky České, která byla abatyší kláštera sv. Jiří na Pražském hradě. Od roku 1850 je město řízeno zastupitelstvem se starostou. Velkou historii má v této obci hasičský sbor, podrobný popis si můžete přečíst na internetových stránkách obce.

Zajímavosti v okolí

Naučná stezka Chlum

Stezka je dlouhá 7,5 km a klade si za cíl zatraktivnit unikátní lokalitu přírodního parku Chlum, který je chráněn zároveň jako evropsky významná lokalita a je jedním z archeologicky nejzajímavějších území na Mladoboleslavsku. Návštěvníci stezky potkají cestou deset informačních panelů rozdělených na přírodovědnou a archeologickou část, jejíchž součástí je mimo jiné QR kód, který přenese návštěvníky do virtuálního prostoru. V něm budou dostupné další doplňující informace, fotografie a obrázky vztahující se k danému tématu. Příroda Chlumu je bohatá na ohrožené druhy jak živočichů, tak rostlin, např. třemdava bílá, voskovka menší a užanka lékařská. Část trasy stezky je sjízdná na kole a vede po cyklostezce. Lokalita je dobře dostupná i MHD Mladá Boleslav.

Zámek Loučeň

„Zámek Loučeň je romantickou barokní památkou s původními interiéry. Obklopuje ho rozlehlý anglický park, který před nedávnem obohatil jeden celoevropský unikát – totiž soubor 11 labyrintů a bludišť. Zámek nabízí prohlídky zásadně s kostýmovanou postavou, speciální dětské či čokoládové prohlídky, ale i pikniky v zámeckém parku a soutěže a programy o zámeckých slavnostech pořádaných vždy první sobotu v měsíci.“

To je upoutávka, proč strávit alespoň pár chvil v nádherném prostředí Zámku Loučeň a jeho parku z jeho oficiálních stránek. Po rozsáhlé rekonstrukci zámku v roce 2010 byla otevřena zámecká expozice, která vrací chod zámku kolem roku 1935. Rekonstruován byl i přilehlý anglický park, který se stal jedinečným po vybudování projektu bludišť a labyrintů. Labyrintárium – toto slovo bylo zavedeno do slovníku spisovné češtiny na požádání provozovatele loučenských labyrintů a nechal si ho patentovat – nemá obdoby jak v České republice, tak ani v zahraničí. Zámek Loučeň také nabízí vzdělávací programy pro mateřské a základní školy.

Živá paměť Veselská

Naučná stezka v obci Veselá, při které ožívají příběhy z první poloviny minulého století. Tento projekt naučné stezky vznikl pro zpestření veřejného prostoru obce Veselá. Cílem projektu je připomínat podstatné maličkosti, soudržnost občanů a práce napříč generacemi. Osm informačních panelů vyrobených z oken veselských domů obsahuje staré fotografie, lejstra ale především psané i zvukové příběhy veselských pamětníků.

Chateau Mcely

Pětihvězdičkový zámecký hotel byl vyhodnocen časopisem Dolce Vita jako nejluxusnější butik hotel v České republice. Jeho atmosféru si můžete užít ve formě lázeňských pobytů, víkendových balíčků, letních pikniků, čajových dýchánků atp. Rozsáhlý anglický park s koupacím jezírkem, multifunkčním sportovním a dětským hřiště se postará o zábavu na celý den a návštěvníci se jistě nebudou těšit na konec pobytu.

Související odkazy

Obec Vinařice – http://www.obecvinarice.cz/
Zámek Loučeň – http://www.zamekloucen.cz/
Chateau Mcely – www.chateaumcely.com