Obrubce

obrubceObec se nachází nedaleko od Mladé Boleslavi v rovinatém kraji v blízkosti Českého ráje a ze západní a jižní strany je obklopena nádherným smíšeným lesem, který je rájem pro houbaře, pokud jim přeje počasí. Obec je také dobře přístupná vlakem na trase Bakov nad Jizerou – Kopidlno. Obec se skládá z 3 částí – Obrubce, Obora a Všeborsko – a pro místní jsou tu dva zájmové spolky – Dobrovolný sbor hasičů a Myslivecké sdružení Obora – Obrubce.

Zajímavosti v okolí

Arboretum Hrubá Skála – Bukovina

Nedaleko zámku Hrubá Skála, na cestě lesem po červené turistické značce směrem k hradu Valdštejn, narazíme asi po jednom kilometru na zajímavý lesní park. Byl založen v roce 1857 (někde se můžeme dočíst až 1860 nebo 1862) majitelem zdejších panství a patří k nejstarším na území České republiky. Majiteli se založením pomáhal lesník Leopold Angr a podle záznamu jeden z prvních cizokrajných stromů byla douglaska tisolistá. Na výstavbě celého parku se pracovalo až do roku 1925. Následující události parku vůbec neprospěly, nakonec zpustl úplně. Po roce 1945 se začalo pracovat na obnově parku a v roce 2005 byl nákladně rekonstruován původní altán, postavený ve švýcarském stylu. Zároveň zde vznikla výstavní expozice a obnovilo se informační středisko. Návštěvníci si jistě nenechají ujít výhled z vyhlídky Kamenný stůl. V červenci a srpnu je zde také otevřena čajovna.

Naučná stezka Hruboskalsko

Naučná stezka Vás provede nejkrásnějším skalním městem CHKO Český ráj. Stezka Vás provede hruboskalským lesem, cestou navštívíte nejslavnější vyhlídku Českého ráje – Mariánská, cesta vede kolem výše zmíněného arboreta a pokračovat můžete Zlatou stezkou Českého ráje. Procházet budete kolem vyhlídky na Kapelu, dílčím skalním městem s dominantní věží Kapelník a dojdete až k odbočce ke slavnému Kopicovu statku, dále můžete pokračovat na hrad Valdštejn nebo se můžete nechat vést naučnou stezkou po Angrově cestě na Janovu vyhlídku s výhledem na nejvyšší vrch Českého ráje Kozákov a nejstarší lipovou alej z dob Albrechta z Valdštejna. Posledním zastavením stezky jsou sedmihorské prameny, které vás po namáhavé cestě příjemně osvěží.

Cesta Vám podle odhadů bude trvat 3 – 4 hodiny, cestou se můžete zastavit u 16 informačních panelů, délka trasy je 7,5 kilometru.

Po stopách Albrechta z Valdštejna

Albrecht z Valdštejna je jednou z nejvýraznějších historických osobností našeho regionu. Tento mocný muž frýdlantského panství zanechal v našem kraji nesmazatelné stopy a vybudoval zde mnoho významných staveb.

Putování Vás provede městy, hrady i zámky, které jakýmkoliv způsobem souvisí s Albrechtem z Valdštejna. Na každém takovém místě získáte brožuru a mapu s bližšími informacemi. Pokud se po této cestě vydáte a nasbíráte v jejím průběhu šest razítek z objektů zapojených do projektu, získáte Albrechtovu minci.

Místa zapojená do projektu:

• Mnichovo Hradiště
  • Hrad Bezděz
  • Česká Lípa
  • Zámek Lemberk
  • Hrad a zámek Grabštejn
  • Žitava
  • Frýdlant
  • Hejnice
  • Liberec
  • Turnov a mnoho dalších…