Kosmonosy

kosmonosyNázev Kosmonosy je odvozen od slova kosma, tedy mnoho vlasů. První písemné zmínky o Kosmonosích se objevily přibližně před 7 000 lety. Město Kosmonosy leží asi 1 kilometr od Mladé Boleslavi a přibližně 5 kilometrů od Bakova nad Jizerou. Žije zde přibližně 5 000 lidí. Město Kosmonosy nabízí bohaté kulturní a památkové vyžití pro všechny věkové kategorie a může se také pyšnit mnoha známými osobnostní, které zde v minulosti působily.

Velké oblíbenosti ze strany turistů a návštěvníků Kosmonos se těší barokní kaple Loreta. Loreta vznikla v letech 1704 – 1712 podle návrhu G. Balliprandiho. Loreta se pyšní velkou výzdobou soch, které vytvořil Josef Jelínek z Kosmonos. Dodnes je zde stálá expozice barokních plastik od sochařů a řezbářů rodiny Jelínků, ale i dalších autorů. K Loretě patří také uzavřený areál a samostatná barokní zvonice z roku 1673.

Zámek Kosmonosy

V letech 1560–1570 sem přenesl Adam Krajíř své sídlo ze zchátralého boleslavského hradu. V letech 1703–1709 přestavěl Giovanni Alliprandi zámek na čtyřkřídový barokní zámek. Poté, roku 1836 byl zámek přestavěn na sídlo v empírovém stylu. Další byla nová fasáda zámku, v roce 1905. Díky stavebním problémům zámku dostal v posledních letech díky jeho opravám novější fasádu, která na zámku prozatím zůstává.

Velkou zajímavostí na zámku je zrcadlový sál, který se nachází ve východním průčelí. Díky řešení architekta je zde výborná akustika.  Na stěnách v sále jsou rozmístěna rokoková zrcadla, lovecké trofeje a jiné zajímavé ozdoby. Na stropě sálu se nachází freska figur s mytologickými náměty. V zrcadlovém sále se často konají koncerty, nejrůznější představení, ale i svatební obřady. Dnes je část budovy používána jako škola.

Piaristická kolej (nyní Psychiatrická léčebna)

Budova je chráněna jako památka České republiky. Kolej existovala v letech 1688 – 1786 a dále v Mladé Boleslavi, kam byla z Kosmonos přenesena. V Mladé Boleslavi pak piaristé měli klášter a provozovali gymnázium. Budova koleje a gymnázia byla při kostele. Byla v ní i zvláštní divadelní síň a při koleji byla i zahrada s několika altány. Bohatá byla i zdejší knihovna. Až do roku 1769 zde byla pořádána pravidelná divadelní představení – ve všech předváděli tance a účinkovaly pěvecké sbory a hudebníci. Pěstování hudby bylo vůbec ve velké oblibě.

Dnes je Psychiatrická léčebna Kosmonosy zdravotnické zařízení se šesti sty lůžky a pěti sty zaměstnanci. Poskytuje jak hospitalizační, tak ambulantní psychiatrickou péči s využitím různých terapeutických postupů.

Galatea

Pokud budete v Mladé Boleslavi na pracovní cestě nebo dovolené a chcete si dopřát luxus, ubytujte se v hotelu Galatea v Kosmonosích – jediném certifikovaném 4* hotelu v Mladé Boleslavi. Hotel je situován jen pár minut autem od centra Mladé Boleslavi, a přitom dokáže nabídnout klid na odpočinek. V hotelu můžete využít wellness služby, jako jsou masáže, finská sauna a vířivka. O klid ve Vašich žaludcích se postará stylová restaurace, kde můžete v létě posedět na letní terase nebo po předchozí domluvě využít griloviště např. pro oslavy atp. V hotelu je také vinárna. V nabídce jsou různé zážitkové balíčky, např. rozlučka se svobodou pro ni i pro něj, dámská jízda, romantický balíček atd.

Zajímavosti v okolí

Potápěčské centrum Hastrman

Klub sportovních potápěčů je jedním z 250 klubů pod hlavičkou Svazu potápěčů České republiky, součásti celosvětové potápěčské federace CMAS. Navazuje na dlouholetou tradici, která začala vzkvétat především po „Sametové revoluci“. Centrum se může chlubit stovkami dobře vycvičenými potápěčů, proto si může dovolit organizovat nezapomenutelné akce po celém světě. Zaměstnanci centra kladou mimořádný důraz na bezpečnost, proto Vám nic nebrání si užívat „svět ticha“.

Související odkazy

Obec Kosmonosy – http://www.kosmonosy.cz/
Potápěčské centrum Hastrman – www.hastrman.cz
Hotel Galatea – www.galatea.cz