Husí Lhota

husi-lhotaHusí Lhota je obec s přibližným počtem 150 obyvatel, která správou spadá pod obec Březno. Obec nabízí zrekonstruované víceúčelové sportovní hřiště, Sbor dobrovolných hasičů a služby Místní lidové knihovny.

Na návsi obce byla vystavěna roku 1823 kaple sv. Anny. Nutno podotknouti, že na většinu nákladů na stavbu si občané „posbírali“ peníze mezi sebou. Nad vchodem do kaple byl umístěn nápis: „Společenstvo zdejšího sousedstva s pomocí božím nákladem svým tuto kapli postaviti dala roku 1823“. Kaple byla roku 1908 rozšířena, a tak i nápis poupraven na „Zbudováno 1823, rozšířeno 1908“. V těsné blízkosti kaple byla roku 1862 postavena zvonice, která stojí v nezměněné podobě dodnes.

Zajímavosti v okolí

Krypta v obci Klášter Hradiště nad Jizerou

Nachází se v centru obce a je to trvale zpřístupněná unikátní zachovalá část někdejšího středověkého cisterciáckého kláštera, který byl založen v polovině 12. století a býval jedním z největších v republice. Během jeho existence se několikrát radikálně změnilo jeho využití. Poslední úprava – zrealizovaná Valdštejny – měla podobu pivovaru, který je zde dodnes. Vstupní severní portál je jedinečnou ukázkou raně gotického slohu.

Zbytky klášterních staveb jsou pohřbené ve zdech pivovaru, ale nejcennější prostory – krypta a zastřešené torzo presbytáře – se nacházejí stranou výrobních provozů. Celý prostor krypty je dlouhý 28,6 metrů a široký 8 metrů. Krypta byla v roce 1997 rekonstruována a při archeologickém výzkumu byl odkrytý také presbytář kostela, který byl v letech 2003 – 2004 zastřešen. Rovněž byla vybudována lávka, která zpřístupňuje turistům vyhlídkový ochoz na obvodu klášterních budov.

Návštěva krypty je možná po telefonické domluvě s obecním úřadem.

Zámek Mnichovo Hradiště

Zámecký areál v Mnichově Hradiště je příkladem velkolepého barokního šlechtického sídla, které se dochovalo jen v málo pozměněné podobě. V rozsáhlém parku najdeme konírny, oranžérii a zahradní pavilon. Součástí areálu je i kapucínský klášter s kostelem Tří králů a kaple sv. Anny – kde jsou uloženy ostatky Albrechta z Valdštejna.

Areál nabízí čtyři prohlídkové trasy, z nichž jedna je určena pro děti. Zámek je přístupný v měsících duben a říjen od 8:45 do 15:00 a v květnu a září od 8:45 do 16:00 (konečné časy jsou časy posledních prohlídek).

Údolí Plakánek

Údolí Plakánek je malebné kanoňovité údolí táhnoucí se podél Veseckého potoka a potoka Klenice, je obklopeno pískovcovými skalami a borovými lesy. Můžete zde spatřit zbytky Veseckého mlýna, pískovcové lomy (ze kterých se používal kámen na stavbu hradu Kost a soboteckého kostela), hradiště Poráň s mohylovým pohřebištěm, rybník Obora (nebo také Pilský), studánka Roubenka (oblíbené místo básníka Fráni Šrámka) a hrad Kost. Pokud Vás neuchvátí již samotná procházka údolím nádhernou přírodní krásou, jistě Vás uspokojí výše zmiňovaný rybník Obora, který je obklopen skalami. Nadšenci přírody toto místo jistě využijí např. k pikniku, nebo posezení na trávě jen tak s přáteli.

Turistům není doporučováno navštěvovat údolí po deštích, tvoří se zde na cestách bahno, které by Vám mohlo výlet znepříjemnit. Naopak se doporučuje vyrazit na výlet již v brzkých ranních hodinách. Údolí Plakánek i jeho okolí je turisticky hodně využíván a v pozdějších hodinách se na cestách střetává hodně lidí, pokud vyrazíte dříve, můžete si vychutnat nádhernou přírodu dle svého gusta a naprosto v samotě. Údolí je přístupné také s kočárky.

V údolí je také naučná stezka, která Vás provede soboteckou částí Českého ráje. Trasa je Sobotka – Humprecht – Nepřívěc – Kost – Roubenka – Vesec u Sobotky – Sobotka.