Sukorady

sukoradyMalá obec Sukorady nabízí svým občanům dva zájmové spolky, a to Dobrovolný sbor hasičů a Obec baráčníků. Svou pozicí je nablízku rušnému městu Mladá Boleslav, ale stále si zachovalo něco ze známého „vesnického klidu“. Takovým připomenutím právě starších časů je sukoradská kovárna, která se nachází na okraji obce a pochází z první poloviny 19. století. Budovu se třemi místnostmi – podsíň, kovárna a kolna – kryje sedlová střecha. Objekt je typickým představitelem architektonicky jednoduché vesnické klasicisní kovárny

Zajímavosti v okolí

Horolezecká stěna Sobotka

Areál je v provozu od roku 2007 a nabízí cca 900 m2 lezeckých ploch včetně 90m2 tzv. boulderu, což je nízká tréninková stěna i pro začátečníky a děti, padá se do matrace. Výška stěn se zde pohybuje od 4 do 9,5 metru. Pro návštěvníky je zde k dispozici vnější zahrádka s posezením a občerstvením, dětský koutek a v létě se naskýtá možnost kempování se sociálním zařízením. Jsou tu pořádány různé akce od firemních nebo soukromých po veřejné posezení u táboráku s hudbou.

Naučná stezka a cyklostezka bitvy 1866 Mimoň–Boseň

Stezku tvoří okruh Mimoň–Kuřívody–odbočka do Osečné–Ševčín–Klášter Hradiště nad Jizerou–Mnichovo Hradiště–Boseň. Okruh je dlouhý 34 kilometrů a odhadovaná doba projití okruhu je sedm až osm hodin. Stezka vede po turisticky značených cestách a cyklostezkách nebo po polních stezkách. Naučná stezka provází návštěvníka po nejvýznamnějších památkách bitev roku 1866 a trasa je uzpůsobena sledu historických událostí od srážky u Kuřívod dne 26. června 1866, druhé srážky ve stejný den u Českého Dubu, až po bitvu u Mnichova Hradiště 28. června 1866. Celou trasou provází 11 informačních tabulí, které seznamují s příčinami, průběhem i následky prusko-rakouské války roku 1866.

Hrad Valečov

Hrad Valečov byl postaven na začátku 14. století na výběžku skalnatého kopce Mužský, na místě slovanského hradiště kmene Charvátů. Hrad získal jméno podle tzv. „zpevněných valů“. Do dnes z hradu zbyly bohužel pouze skromné zbytky. Úplně zmizely dřevěné části hradu i vzhled mnoha skalních sklepů kvůli tehdejším obytným účelům. Naopak nejvíce se dochovalo z nového paláce. Další dochovanou zajímavostí je ve skále vytesané vězení Beneška s otvorem do podzemní hladomorny. Hrad Valečov je obklopen krásnou přírodou, a proto je i považován za jeden z našich nejkrásnějších skalních hradů.

Na valečovském podhradí stojí Boseňská lípa. Je to památný strom, který zde vysadili naši prapředci. Strom je kolem 300 let starý, vysoký 28 metrů a obvod jeho kmene je neuvěřitelných 800 centimetrů. Upoutává bizarním tvarem své koruny a mohutným vykotlaným kmenem a je královnou mezi místními stromy.

Zřícenina hradu Trosky

Hrad byl vybudován Čeňkem z Vartemberka na dvou oddělených skalách z čediče. Na obou skalách postavil věže, kterým dali lidé postupně jména, nižší Baba, vyšší a štíhlejší Panna. Mezi těmito dvěma skalami se nacházely obytné budovy. Hrad byl velmi pevný a chráněný. Jeho bezpečnost zajišťoval nebezpečný terén na prudké jižní straně, strmé skály, ale také umělá opevnění.

V létě na Troskách předvádějí sokolníci dravé ptáky, konají se zde šermířská vystoupení nebo dobové trhy.

Na skalách kolem hradu rostou vzácné druhy rostlin, například trýzel škardolistý nebo skalník celokrajný. Z říše zvířat zde můžeme spatřit například motýla otakárka fenyklového nebo poštolku obecnou. V roce 1998 bylo území Trosky a okolí vyhlášeno přírodní památkou Trosky.