Obruby

obrubyObec se nachází v Pojizeří mezi obcemi Kněžmost a Dolní Bousov, v nichž obou má také základní vybavenost, např. školu, lékaře atd. Část obce je v tzv. dotčeném pásmu CHKO Český Ráj, které bylo vyhlášeno jako první v naší republice v roce 1955. Oblast je také charakterizována několika prameny v okolních lesích. Jedním takovým zajímavým místem je místní lesík Pteč se stejnojmenným potokem. U potoka je i malá, rašelinná louka, v minulosti hojná na chráněné žlutě kvetoucí upolíny evropské. Právě v lokalitě nad Ptečí došlo a dochází k nejrazantnějším krajinným změnám v oblasti v důsledku těžby štěrkopísku.

Po těžbě štěrkopísku nedaleko obce vznikla vodní plocha. Tento místní rybník lemující již vzrostlé stromy je domovem kromě vysazených ryb i divoce žijícím živočichům vázaným na vodní prostředí.

Zámek Humprecht

Humprecht byl původně vystavěn jako lovecké a letní sídlo pro Jana Humprechta Černína z Chudenic. Po několikanásobném zásahu bleskem byl zámeček během oprav zvýšen o jedno patro. Humprecht je ojedinělou stavbou díky svému oválnému půdorysu, netypickému půlměsíci zdobícímu střechu a zajímavému osvětlení v horním sále. Roku 1926, kdy zámeček připadl do vlastnictví města Sobotka, došlo k jeho rekonstrukci. Město zde vystavělo památeční místnosti na památku rodu Czernínů a slavným rodákům města Sobotky. Jako další byla zrekonstruována akustická hodovní síň. V období po druhé světové válce se výstavy na Humprechtu upravovali na muzeum a výstavy věnované literatuře. Zámeček byl prohlášen na národní kulturní památku roku 2008.

Zajímavosti v okolí

Aquapark Jičín

Chcete-li svému tělu dopřát relaxaci, navštivte aquapark v Jičíně, který nabízí whirpooly, tobogány, bazény, saunu, parní komoru, masáže, občerstvení a mnoho dalšího. Za vhodného počasí je otevřena i venkovní opalovací plocha s travnatou částí a oblázkovou pláží. K dispozici Vám budou lehátka a pískoviště pro děti. Pokud jste z okolí Jičína, můžete také využít plaveckou školu, aquaerobic nebo kojenecké plavání.

Valdštejnská lodžie

Pro někoho celkem neznámý pojem označuje příměstskou vilu se zahradou. Návštěvníky rozhodně nadchne vkusně zařízená kavárna, jejíž součástí je skromná knihovnička, a obchůdek, kde si můžete zakoupit suvenýry. Na čestném dvoře je umístěna expozice valdštejnských snů – interaktivní výstava.

Občanské sdružení Lodžie v roce 2006 otevřelo naučnou stezku, která Vás i s Vašimi ratolestmi provede parkem valdštejnova letohrádku Lodžie. Z informačních panelů se dozvíte zajímavé informace o vzácných dřevinách, které zde rostou, např. jak vypadají květy a plody nebo jaký z nich má přímý užitek člověk. Jednou z částí parku je květná louka, kde také najdete informační panely a díky nim se dozvíte další informace z historie, botaniky a zoologie Libosadu a přilehlé Valdštejnské obory.

Naučná stezka Prachovskými skalami

Naučná stezka prochází téměř celou rezervací a pro návštěvníky z daleka se doporučuje počítat s návštěvou skal na celý den. Informační panely jsou rozmístěny jak po okrajích skal, tak v samotném centru. Návštěvníci se z jedenácti panelů dozví mnoho zajímavých informací  o geologii,  botanice, zoologii, lesnictví, ochraně přírody, historii osídlení skal, horolezectví i historii rodu Schliků. V jižní části skal je umístěn panoramatický panel.

K naučné stezce je možno koupit tištěného průvodce přírodní rezervací Prachovské skály, který je k dostání na pokladnách při vstupu do skal.

Související odkazy

Obec Obruby – www.obec-obruby.cz
Zámek Humprecht – http://www.humprecht.cz/
Prachovské skály – http://www.prachovskeskaly.com
Aquapark Jičín – http://www.sport-jicin.cz/aquacentrum/
Valdštejnská lodžie – www.valdstejnskalodzie.cz