Jedná se o jednu z pěti stejnojmenných obcí, ale tato jediná má vlastní PSČ. Dlouhá Lhota má kolem 311 obyvatel. Zajímavostí je, že v roce 1578 byla obec připojena ke vzdálenému panství Hrubý Rohozec a to v okamžiku, kdy byla tvrz i ves zakoupena Doníny. Roku 1610 se ves vrátila do majetku pánů z Bubna a Litic a tak byla natrvalo připojena k panství Březno. Obec leží uprostřed polí a luk a vyvýšeniny na obzoru nám napovídají, že jsme v blízkosti Českého ráje, což nám naskytuje možnost mnoha výletů. Kousek za obcí protéká potok Klenice a na samotném území je několik rybníků, o které spravuje místní rybářské sdružení.
Poblíž obce se nachází památný strom – dub letní, jehož obvod kmene je cca 160 cm.
V obci Rabakov v jednom rodinném domku sídlí muzeum historických strojů JAWA, které obstarávají otec a syn Miclíkovi. V jejich muzeu je vystaveno přes 140 exponátů, které nejsou vždy z dílny značky JAWA, ale také po domácku vyrobené stroje, které jsou poháněné motorem této značky. Součástí expozice jsou i stovky dobových reklam, staré plechovky od olejů a jiné předměty spojené s motorismem v dřívější době. V baru, který se v muzeu nachází, můžete posedět i na barových stoličkách se sedly z motocyklu Jawa pérák a v létě je možnost využít terasy s dětským hřištěm.
Muzeum má otevřeno ve dnech Po – Ne od 9:00 do 18:00 hod. Individuální prohlídky jsou možné po telefonické domluvě.
Pozdně barokní zámek Dětenice je jediným zámkem v České republice, který kdy vlastnil řád maltézských rytířů. V dobách komunistického režimu byla v tomto objektu umístěna zvláštní internátní škola, což poznamenalo zámek četnými zásahy do interiéru. Nyní je zámek v soukromém vlastnictví a od roku 2001 zpřístupněn veřejnosti. V sousedním objektu zámeckého pivovaru je nyní udělaná imitace středověké krčmy, kde můžete ochutnat místní černé nebo světlé pivo, ochutnat jídla udělaná nad otevřeným ohněm a protože budete ve středověké krčmě, nemusíte přemýšlet nad tím, jaký příbor zrovna použít, jí se rukama. Večer se můžete zúčastnit speciálního středověkého programu, kde Vás pobaví tanečnice na stolech, kejklíři, šermíři atd. Pro ty, kteří nemají rádi drsnější středověkou mluvu, návštěvu krčmy nedoporučuji, mohlo by dojít k nepříjemnostem.
Romantická příroda na kraji lesa se postupem času mění za pomoci majitelky, paní Dagmar Havlové, v park a domov mnoha zvířat. Na polích o rozloze 130 ha pěstuje toto ekologické hospodářství brambory a obiloviny, v sadech ovoce a na políčkách bylinky a zeleninu. Vše tady také zpracovávají a prodávají. Za svůj prim farma považuje chov románských ovcí, které jsou dojeny dvakrát denně od Velikonoc do Michala a ihned po nadojení bačové připravují sýr podle staré tradice.
Na farmě můžete využít také restauraci, kde zakusíte rozmanité domácí speciality. Protože farma je takovou malou slovenskou komunitou, nebudou chybět jídla, jako jsou halušky nebo pravá slovenská „kapustnica“.
Farma v roce 2009 získala oprávnění své produkty označovat logem „PRODUKT EKOLOGICKÉHO ZEMĚDĚLSTVÍ“. Zaměřuje se především na zpracování masa, mléka a vlny z chovu jejich ovcí. Zakoupit zde můžete např. klobásy, brynzu, jogurty nebo přikrývky a kožešiny.
Pokud se Vám zde zalíbí, můžete zde zůstat a využít nabídky farmy, která nabízí domácí stravu a ubytování za odpracovanou práci. Ohánět se budete vidlemi, lopatou či motyčkou, dobře se najíte, vyspíte v příjemném prostředí a přitom načerpáte dostatek energie, kterou budete potřebovat, až se vrátíte zpět do každodenního života. Pro informace o termínech a podmínkách volejte: 325 514 850.
Je zde také v nabídce prohlídka farmy s výkladem jak v českém, tak v anglickém jazyce. Procházky lesem můžete spojit s houbařením nebo si přírodu kolem můžete projet na kole. Rybáře nadchne rybníček přímo u penzionu, nemusíte si vozit ani vlastní „nářadíčko“, vše si můžete půjčit.
Obec Dlouhá Lhota – www.dlouhalhota.cz
Muzeum Jawa – http://www.jawa-muzeum.cz/
Biofarma Košík – www.farmakosik.cz