Dobrovice

dobroviceDobrovice je cca sedm kilometrů vzdálená od Mladé Boleslavi a naskytuje hned několik výhod pro moderní užívání si života. K městu je přidruženo sedm vesnic a počet obyvatel se vyšplhal přes 3000. Ve městě je velké množství zájmových spolků a organizací, např. pěvecký sbor Dobrovan, divadelní soubor Dobrovít nebo fotbalový klub Dobrovice a mnoho dalšího.

Město také pořádá dva významné festivaly ročně. Pojizerské hry – přehlídka amatérských divadel a Fadrhonsova Dobrovice – festival dechové hudby. Oba festivaly patří k nejstarším v republice.

Za letních měsíců stojí za návštěvu městské koupaliště z 30. let, kde si můžete zakoupit občerstvení nebo si na kurtech zahrát tenis. A také je v této době otevřena restaurace Čížovka s kuželnou.

Železniční stanice Dobrovice

Známý spisovatel Bohumil Hrabal právě na této stanici v roce 1944 procházel zácvikem na výpravčího. Že se mu tato vlaková stanice stala inspirací pro knihu Ostře sledované vlaky, jistě každý ví. Roku 2004 byla odhalena pamětní deska Bohumilu Hrabalovi v čekárně železniční stanice a v roce 2010 se tato stanice probojovala do finále o titul „Nejkrásnější nádraží ČR“.

V rámci expozice Muzea města Dobrovice je otevřena dlouhodobá výstava Bohumil Hrabal a historie železnice v Dobrovici, kde se dozvíte spoustu zajímavých informací a mžete se také vydat po stopách již zaniklé dráhy Taxis Dobrovice – Dětenice.

Dobrovická muzea

Muzeum cukrovarnictví, lihovarství a řepařství a města Dobrovice, tak zní celý název komplexu muzeí v obci Dobrovice. První zmínky o panském sídle zaznamenáváme v roce 1541 a podle nich měla být v Dobrovici tvrz s hospodářským (poplužním) dvorem. Renesanční dvůr byl situován naproti současně budovanému zámku. Areál hospodářského dvora v Dobrovici je zapsaný v ústředním seznamu nemovitých kulturních památek a je také součástí dobrovického zámku, který je další významnou kulturní památkou.

Pro návštěvníky jsou zde připravené čtyři expozice – cukrovarnictví, řepařství, lihovarnictví a města Dobrovice. Pro nadšence jsou zavedené prohlídkové okruhy tří druhů a vstupné se pohybuje od 50,- Kč do 150,- Kč. Všemi prohlídkovými okruhy budete provedeni průvodcem. Široký program muzea také nabízí pro žáky jak mateřských, tak základních i středních škol.

Dobrovická muzea můžete navštívit celoročně, dokonce i o státních svátcích, a to od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00 jakýkoliv den v týdnu.

Kruhy v obilí

Po prudké noční bouřce se u Bojetic – jedné z částí Dobrovic – objevily obrazce v obilném poli. Přímo jde o místo zvané Ve Studeném a stalo se to 10. července 2011. Místo je dobře pozorovatelné ze silnice, takže tam zastavují a neobvyklý jev pozorují nejen cyklisté, ale i řidiči osobních automobilů. Asi se nikdy nedozvíme, zda jde o recesi místních, nebo nadpřirozený jev.

Okružní trasa Dobrovice – Švédské šance

Tato trasa je dlouhá cca 11 kilometrů. Jedná se o okružní cestu tzn. že vyjdete a skončíte na stejném místě – v Dobrovici. Trasa začíná na Dobrovickém náměstí, pokračuje směrem na Vinařice, dále na Chloumek. Půjdete kolem zbytků valového opevnění hradu pánů z Chlumu. Pokračujete na Švédské šance, což je hliněný val, dlouhý cca 50 metrů a jsou to zbytky slovanského hradiště. Zpět do Dobrovice se budete vracet přes Boží vodu, kde byla v roce 1765 postavena „lázňová chalupa“ a v roce 1889 zde byly nalezeny šperky z doby bronzové. Pokračujete lesem na místo zvané U Doubku, což je jeden z významných vrcholů Jičínské pahorkatiny. Pak dojdete do Dobrovice.

Více podrobností – po jaké stezce jít atd. – naleznete na www stránkách:

img04Zajímavosti v okolí

Jabkenice

Malebná obec nedaleko Dobrovice, ve které návštěvníky upoutá překrásná obora a památník Bedřicha Smetany. Ten zde žil na sklonku svého života u své dcery v jabkenické myslivně. Součástí expozice o životě skladatele a jeho rodiny jsou i zrekonstruované interiéry Smetanovy pracovny a rodinného salónu. Jabkenickou myslivnu můžete navštívit pouze s průvodcem vyjma pondělí každý den od 10:00 do 17:00 – prohlídku nutno objednat. Za myslivnou se nám otevírá pohled na jabkenickou oboru, která obsahuje soustavu lesních rybníků, a chovají se v ní daňci. Její prohlídka je možná po vyznačených cestách mimo období říje (duben – květen).