Dolní Stakory

Dolní Stakory s přibližným počtem 250 obyvatelů je strategicky umístěná obec, která se nachází v těsné blízkosti Mladé Boleslavi, proto může využívat všechny její nabídky občanům, i přesto si ale zachovává vizitku „venkova“, občané k sobě mají blízko a nežijí ve víru velkoměsta.

Obec nabízí hned několik zájmových spolků a klubů. Nadšenci divadla zaujme Divadelní spolek Tyl nebo Obecní knihovna. Ti, kteří fandí hasičům, se jistě nadchnou pro různé akce či závody Dobrovolného sboru hasičů. Jako další např. Sportovní klub Dolní Stakory nebo Myslivecké sdružení „PODBABA“, které každoročně pořádá „Myslivecký ples“.

img02Přírodní rezervace Vrch Babaimg03

Byla vyhlášená v roce 1950 a nachází se mezi Bakovem nad Jizerou, Kosmonosy a Horními Stakorami. Na území přírodní rezervace se nachází spousta vzácných druhů rostlin a živočichů, např. zde hnízdí ledňáček říční. Krajina je tvořena dvěmi neovulkanickými komíny – Baba (363 m. n. m) a Dědek (358 m. n. m). Na rozloze necelých 250 ha budete procházet dubo-habrové háje, kde mimo jiné naleznete např. jasan ztepilý, třešeň ptačí a lípu malolistou.

img01Zábrdka

Možná trochu zvláštní název pro potok tekoucí údolím od Mnichova Hradiště, pod Klášterem Hradiště. Skrývá ale mnoho přírodních krás a na svém konci se vlévá do řeky Jizery. Během procházky okolí návštěvníci jistě narazí na řadu plastik, které vyrábí místní i zahraniční umělci přímo „na míru“ této krajině. Tato díla se pravidelně – již od roku 1996 – vyrábí na sochařských sympozicích, které se konají na sklonku léta na koupališti v Klášteře Hradiště nad Jizerou. V současnosti se akce pořádá každá lichý rok. Největší shluky těchto soch jsou v blízkosti obcí Borovice, Dolní Bukovina, v samotném Klášteře a nejbližším okolí a také v blízkosti Maníkovic.

Zajímavosti v okolí

Zlatá stezka Českého ráje

Celková délka stezky je 103 kilometrů, značená je červenými turistickými značkami a po dlouhá desetiletí spojuje to nejzajímavější a nejkrásnější z Českého ráje. Celou stezku je možno rozdělit na několik menších oblastí. Stezkou procházíme kolem středověkých hradů Valečov, Kost, Trosky aj., její součástí jsou také rozhledny a kopce Mužský, Kopanina, Kozákov atd. Stezka také upozorňuje na skvosty lidové i městské architektury.

Projít celou trasu by trvalo několik dní, proto je celá stezka rozdělena do několika okruhů s možností navrácení se do startovního bodu.

hrad-kostHrad Kost

Hrad byl postaven Benešem z Vartemberka před rokem 1349. O stavbu hradu se také starali synové Beneše, Petr a Markvart. Hrad byl vystavěn na mohutném skalním útvaru z pískovce. Nejmohutnější a nejpevnější částí hradu se stala hlavní tzv. Bílá věž. Kost se postupně stala majetkem několika šlechtických rodů a majitelů, například Jana ze Šelemberka, rodu Bibrštejnů atd. Dějiny Kosti a jejího panství podrobně studoval historik Josef Pekař. V letech 1910-1911 vydal první dva díly rozsáhlé odborné publikace Kniha o Kosti. Třetí rukopis se tiskl až v roce 1998. Hrad byl důkladně opraven poté, co ho zasáhl požár a částečně se zřítil. V roce 1992 byla Kost vrácena původnímu majiteli Giovannimu Kinskému.

Dnes je na hradě k vidění stálá expozice z majetku Kinských, jako například ukázka historických zbraní, renesanční kuchyně, středověká mučírna ve sklepení. Několik metrů za hradní bránou se nachází zajímavý psí hřbitůvek, kam majitelé panství pohřbívali své zvířecí miláčky.

Související odkazy

Obec Dolní Stakory – www.dolnistakory.cz
Hrad Kost – http://www.hrad-kost.cz/
CHKO Český ráj – http://www.cesky-raj.info