Březno je obec s velkou historií. První písemná zmínka v historických letopisech pochází z roku 1255. Tehdejší osada byla v držení pánů z Vartenberka. Podle výpisu ze zemských desek bylo Březno jmenováno městečkem již v roce 1561, později však kleslo zpět na ves, ale v říjnu 1727 povýšil císař Karel IV. ves opět na městečko s právem tří výročí a jednoho týdenního trhu.
Zámek, který byl po požáru nově vybudován v roce 1770 je dnes v soukromém vlastnictví a od roku 2003 probíhá jeho rekonstrukce s využitím finančního příspěvku ministerstva kultury ČR v rámci programu záchrany architektonického dědictví a je rovněž podpořena Středočeským krajským úřadem z fondu obnovy památek.
Nejvyšší stavbou městyse je zvonice, která byla postavena počátkem 16. století jako součást původního renesančního zámku – fotografie dokládají její existenci v roce 1586. Ve zvonici jsou dva zvony – první, nazvaný Václav, pochází z roku 1598 od zvonaře Jakuba Mělnického a jeho odhadovaná váha je 850 kg. Druhý zvon pochází z roku 1546 od zvonaře Petra z Hradce, má podobný průměr i výšku, ale je asi o 100 kg těžší. V roce 1988, kdy byla věž zcela zrekonstruována, byl instalován nový hodinový stroj a cimbál.
Dominantou náměstí je také farní kostel sv. Václava, který byl vybudován roku 1718 hrabětem Josefem z Bubna. Jeho někdejší výzdoba, která je dnes v depozitáři deicéze dokládá, že Březno bylo v 18. století významným uměleckým centrem. Řada soch a bust světců a evangelistů pocházela kolem roku 1760 z dílny sochaře M. Jelínka ze známé kosmonoské hutě. Na náměstí jsou barokní sochy sv. Floriana, sv. Prokopa. Socha sv. Václava, která dříve zdobila průčelí kostela, je nyní umístěna na rozcestí silnic do Nové Telibi a Dolánek.
V obci Domousnice se nachází pozdně barokní zámek, jehož historie spadá až do roku 1405, kde se podle pramenů dočítáme o tvrzi, která se později stala sídlem Domousnických z Harasova. Jako panské sídlo sloužila tvrz až do 1. poloviny 18. století, pak si na jejím místě tehdejší majitelé Rašínové z Rýzmburku vybudovali barokní zámek. Dnešní podobu zámek získal někde v letech 1917 až 1926, to se neví přesně. Budova zámku je patrová a dvoukřídlá, postavena na půdorys písmene „L“. Kolem zámku je rozsáhlý anglický park o rozloze 5,5 ha se dvěmi pěknými dvouřadými alejemi kanadských topolů.
Na zámku je možno ochutnat, potažmo koupit víno z Vinařství Munzar. Na kopci nedaleko zámku se rozprostírají vinice na ploše 7 ha. Pěstuje a vyrábí se zde např. Ryzlink rýnský, Svatovavřinecké, Tramín Červený a další. V nabídce je také prohlídka vinohradu U Sv. Jiří s výkladem. Zvlášť vhodná je pro školy jako kulturní a vzdělávací složka, ale nemusí být úplně vhodná pro osoby s omezenou schopností pohybu.
Obec se nachází v údolí potoka Klenice, je vzdálená cca 3 km od Sobotky a je vyhlášená pro svou velkou koncentraci roubených chalup vesnickou památkovou zónou. Nejcennější roubenky pochází z přelomu 18. a 19. století. Na břehu rybníka Komorník stojí Střehomský mlýn a cca 1 – 1,5 km po proudu Klenice směrem k Dolnímu Bousovu se nachází pod Buškovským rybníkem Buškovský mlýn, který je zděný a filmaři ho využívají např. pro natáčení pohádek.
Budete-li se nacházet v okolí Komárovského rybníka v letních měsících, určitě se Vám vyplatí rybník navštívit. Jeho velkou výhodou je písčité dno, což se bude líbit zejména dětem, pro které je tu dostatek mělké vody na hraní. Okolí rybníka je velmi pěkné a určitě zde strávíte nejednu příjemnou chvíli při odpočinku od každodenních starostí. Pomocí k tomu Vám může být i výlet mezi skály, které jsou pár desítek metrů od rybníka.
Městys Březno – www.brezno.cz